DEZERTER, JAD

Data: 10 lutego 2024
Godzina: 20:00
Miejsce: Bielsko-Biała / Rudeboy Club / ul. 1 Maja 20
Cena: 65PLN
DEZERTER, JAD

DEZERTER – najważniejszy zespół hardcore/punk w Polsce – Warszawa
Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock’n’Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.
Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 r., po 33 latach, został wznowiony singiel „Ku przyszłości”.
Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.
Piosenki Dezertera znalazły się na wielu składankach oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów (m.in. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reż. A. Wajdy oraz „Dom zły” w reż. W. Smarzowskiego).
Dezerter to:
Robert Matera – gitara, śpiew
Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty
Jacek Chrzanowski – bas
Dezerter online:
www.dezerter.com
www.facebook.com/dezerter1981
www.youtube.com/dezertertv

JAD – hardcore/punk- Warszawa/Gdynia
JAD to zespół grający prosty punk inspirowany polskimi klasykami oraz amerykańskim hardcore. Czteroosobowa grupa powstała w Warszawie w 2017 roku i bardzo szybko zaczęła koncertować. We wrześniu 2022 ukazała się druga płyta „Ból”, która pchnęła grupę na szersze wody koncertowe. Ostatni rok był dla zespołu bardzo intensywny i zawierał polską trasę z Gruzją, europejską trasę u boku Full Of Hell oraz 16 koncertów w USA razem ze SPY. Tym razem będziecie mogli zobaczyć ich na kilku koncertach w Polsce u boku Dezertera.
https://www.facebook.com/jadpunx

Dezerter, Jad - 10.02.2024
© Copyright 2024 Black Wednesday Records