BWS SOFOS

Jedno s​ł​owo, jedna my​ś​l LP

BWS SOFOS - Jedno s​ł​owo, jedna my​ś​l LP
Data wydania: 2024
Numer wydawnictwa: BWR 068
Cena: wersja regularna: 70zł + poczta
TRACK LIST:

Side A:
1. Modern
2. Ślepi wrogowie
3. Sztuka wytrwałości
4. Ostatni brzeg

Side B:
1. Moloch
2. Maszyna czasu
3. Do twarzy…
4. Migawki z wojny

Utwór „Ostatni brzeg” z gościnnym udziałem Ani (EYE FOR AN EYE):

Album „Jedno słowo jedna myśl” został nagrany w studio Waiting Room w Oświęcimiu w składzie: Arek, Adam, Marcin, Dr Maupa. Gościnnie w dwóch utworach pojawiła się Ania Świstak z zespołu EYE FOR AN EYE, która nagrała wokale do piosenek: „Ostatni brzeg” oraz „Do twarzy…”. Brzmienie płyty (nagrywanej i miksowanej przez Maćka Dzikiewicza) zawdzięczamy pracy Marcina i Adama, którzy pełnili rolę jej producentów. Marcin jest także odpowiedzialny za kształt okładki, którą przygotowywał Petr z Underground Factory. W przeciwieństwie do poprzednich płyt, gdzie wszystkie testy pisał Arek a muzykę zespół, tutaj pozwoliliśmy sobie na nagranie jednego coveru i wykorzystanie dwóch tekstów innych autorów. Nową aranżację zyskał utwór „Sztuka wytrwałości”, której słowa napisał Colin Newman a muzykę zespół WIRE. Ten kawałek zaczęliśmy grać na próbach w okresie pandemii, a jej tekst doskonale korespondował z ówczesną sytuacją strachu i zwątpienia i miał funkcję, można rzec, terapeutyczną. W utworze „Moloch” oparliśmy się na tekście Georga Heyma „Bóg miasta” w tłumaczeniu Andrzeja Lama. Heym był niemieckim pisarzem żyjącym na przełomie XIX i XX wieku, reprezentującym nurt ekspresjonizmu. Urzekła nas przerażająca wizja zmechanizowanego i industrialnego świata przedstawiona w tekście Heyma. Z kolei test Ernesta Brylla znalazł się w utworze „Do twarzy…” i kreśli wizję szarych mas tłumu tłamszonego systemami władzy.

Tytuł płyty, „Jedno słowo jedna myśl” nawiązuje do odwiecznej chęci człowieka do sterowania przekazem, cenzurowania, poddawania innych własnej kontroli.

Zespół powstał w Kętach w roku 1984 pod nazwą Betonowa Wioska Sowchoz. Trudno dziś stwierdzić co bardziej denerwowało ówczesnych decydentów w instytucjach kultury – Betonowa Wioska czy też Sowchoz… A może zestawienie tych słów razem? A może teksty zespołu? W każdym bądź razie, chcąc uniknąć nieprzyjemności i móc grać pojawiła się nazwa SOFOS (gr. MĄDROŚĆ). Gra słów, która pomagała funkcjonować… Zespół zakończył działalność po 3 latach, by reaktywować się w roku 2007 jako BWS SOFOS.

Skład zespołu tworzą obecnie: Arek – gitara, wokal (założyciel zespołu), Adam – git. basowa, Marcin- instrumenty klawiszowe, Dr Maupa – perkusja.

Muzyka zespołu stanowiła wypadkową gustów muzycznych jej autorów. W latach ’80 członkowie zespołu zasłuchiwali się w WC, Brak-u, The Damned, Śmierci Klinicznej. Po reaktywacji zespół skręcił w bardziej spokojne rejony, a kierunkowskazami stały się PIL, Minimal Compact czy Skeletal Family. /Zima/

Premiera naszego nowego albumu będzie miała miejsce 23 marca w formie płyty winylowej. Nie wykluczamy jednak, że u naszych wydawców (ZIMA RECORDS, Black Wednesday Records, Beskid Punkowy) znajdzie się on wcześniej i będzie można go nabyć „spod lady”. Projekt graficzny opracował Petr z Underground Factory.

PRESSING INFO:
czarny winyl
BWS SOFOS LINKS:FACEBOOKBANDCAMP
© Copyright 2024 Black Wednesday Records